Infračervení strážcovia vášho domu

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Zabezpečenie | Komentárov 0 |

V inteligentnom dome môžete takmer akékoľvek funkcie ovládať dotykom, diaľkovo, alebo automaticky. Otváranie okien, púštanie audiovizuálnej techniky, kúrenie, svetlá... Inteligentný dom sa naviac stará nielen o bezpečie pred zlodejmi, ale aj pred požiarom alebo vytopením.

Infračervení strážcovia vášho domu - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Kam s ním


Dôležité je, aby ste snímač umiestnili tam, kde vás na prípadnej trase bude dobre vidieť. Jedná sa totiž o infrapasívny snímač, ktorý vyhodnocuje zmeny tepelného žiarenia. Dokáže rozpoznať osobu v jeho oblasti zachytenia, ktorá má podobu kužeľa s vrcholom v oku snímača. Prístroj má dve funkcie, a to spozdené vypnutie a prahovú úroveň osvetlenia. Spozdené vypnutie je praktické z toho dôvodu, že nemusíte na nič myslieť a svetlo sa vypne samé. Ďalšia funkcia – prahová úroveň - potlačí zbytočné zapínanie svietidla cez deň. Snímač vás síce uvidí, ale vie, že nemusí rozsvietiť, keď je dostatok prirodzeného svetla.

Ochrana proti vytopeniu

Infračervení strážcovia sú fajn, ale bezpečnosť inteligentného domu musí zaručiť aj detekciu dvoch ďalších živlov. Ohňa a vody. Domáce spotrebiče môžu mať poruchu. Proti úniku vody pomôžu páskové snímače, ktoré nalepíme na podlahu v miestnostiach, kde sa obávame vytopenia. Napríklad kuchyňa, kúpelňa alebo pivnica. Pri kontakte snímača s vodou sa aktivuje kontrolný modul, ktorý spustí alarm.

 

Ochrana proti požiaru


Kontrolný modul tiež môže ovládať elektromagnetický ventil namontovaný na hlavný prívod vody do budovy a v prípade poruchy ho uzavrie. Potom počká na váš príchod domov. Nemenej dôležité sú hlásiče požiaru, ktoré dokážu rozpoznať dym z tlejúceho alebo otvoreného ohňa. Neustále totiž vyhodnocuje vlnovú dlžku dopadajúceho svetla a ak sa okolie sfarbí dymom, spustí zvukový poplach. Pre nočný režim má aj chemické čidlo na dym. Prostredníctvom prídavného modulu môže informáciu predať aj mimo budovu.

Žaluziové spínače

V poslednej dobe sa u nás rozšírilo používanie žaluzií a predokenných okeníc. K ich ovládaniu slúžia žaluziové spínače. Pri použití niekoľkých žaluziových spínačov sa dá ovládať viac žaluzií súčasne a pritom zostáva možnosť ovládania jednotlivých žaluzií ručne, nezávisle na sebe. Tak isto môžete žaluzie ovládať združené do skupín, napríklad v jednej miestnosti, prípadne budete ovládať centrálne všetky žaluzie. Ku každému motoru musí byť pripojený jeden elektronický spínač, a potom sa spínače vzájomne prepoja so svojimi vstupmi. Pokiaľ chcete ovládať žaluzie ako skupinu, musíte použiť rozdeľovacie relé, ktoré umožní bezpečné pripojenie dvoch motorov na jeden spínač.

 

Infračervení strážcovia vášho domu - foto, Hyperbyvanie.sk

Infračervení strážcovia vášho domu, fotka

 

Program podľa počasia alebo pohybov slnka

 

V inteligentnom dome môžete žaluzie ovládať dotykom, diaľkovo, alebo automaticky. Prístroj reaguje nielen na miesto dotyku, ale aj na dobu stlačenia. Oproti klasickým tlačítkam tak nemusíte stáť pri okne a čakať pokiaľ roleta dôjde do koncovej alebo inej požadovanej polohy. Spínače sa dajú tiež naprogramovať, pokiaľ chcete, aby dodržiavali východ a západ slnka, stačí aktivovať takzvanú Astro funkciu. Žaluzie môžu reagovať aj na počasie, môžu byť napojené na ďalší prístroj – poveternostnú stanicu a zatiahnuť napríklad markýzu pri prvých kvapkách dažďa. V lete zasa môžu naopak reagovať na zvýšenie teploty v interiéri a automaticky vyrobiť tieň.

Aby nebola nuda


Inteligentný dom sa môže postarať aj o zábavu. Napríklad môže dať slobodu hudbe, ktorú máte uloženú v svojom počítači tak, že ju budete môcť počúvať v ľubovoľnej miestnosti od spálne až po záhradu. Existuje možnost využiť takzvaný hudobný server a potom vytvoriť bezdrôtovú sieť. V miestnostiach potom rozmiestime ľubovoľný počet zónových zosilovačov a reproduktorov a všetko potom môžeme z ktoréhokoľvek miesta v dome ovládať bezdrôtovým ovládačom. Systém potom využije našu hudobnú aparatúru v prípade, že budeme mať nezvanú „zlodejskú“ návštevu. Beethovenova Osudová symfónia spustená na plný výkon aparatúry môže zlodeja vydesiť oveľa viac, ako piezoelektrická siréna.


Text: Vladimír Iliev

Foto: Bticino, Siemens, archív autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 8

Diskusia

Článok Infračervení strážcovia vášho domu zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 227 príspevkov

Franck Muller Klokker : Klokker Factory Onlin: swiss kopi klokker aaa + sveitsiske...

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Ďalšie príspevky »